
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4478 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 35104
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.12567 | $1.25670 |
| 50 | $0.11727 | $5.86350 |
| 100 | $0.10943 | $10.94300 |
| 500 | $0.08977 | $44.88500 |
| 1000 | $0.08327 | $83.27000 |
| 3000 | $0.07519 | $225.57000 |
| 5000 | $0.06789 | $339.45000 |
| 10000 | $0.06130 | $613.00000 |
